Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

The cost of training has to be normalized by the number of users (or queries) that rely on that training.

If you use 300 lbs of flour to learn, and 300 lbs of flour to make 300 pizzas, then the total flour cost is 2 lbs of flour per pizza.






Join us for AI Startup School this June 16-17 in San Francisco!

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: