I spent all my life an omnivore, until the last two years I became vegetarian; 6 of those months vegan. I’m inclined to agree with you if you meant that a ‘satiated’ vegan diet is more expensive, because often the (lower demand / higher price) raw ingredients to make meals from scratch are more niche and varied.
However, once you throw (principally) dairy into the mix, including mass-market meat substitutes (such as Quorn which often contains dairy derivatives), your options expand to the point where it is easy to a) just drop the meat and increase veg. intake with supplemented dairy from common dishes or b) replace the meat with a price-competitive meat substitute.
If you did indeed mean vegetarianism in general then I’m keen to know why you think it is more expensive.
I’m with other commenters here that this is a weird cost-saving measure from WW, and that dietary choices should not be imposed on people like this (whilst acknowledging WW is a private company and can do whatever they want—- it’s just a strange way to force it on people IMO)
I don't mind weework not serving meat and I eat meat. I find it a bit weird and a flag they tend to be extremists, but on itself I am fine eating veg on company events.
I eat vegetarian 1-3 times a week and observe cost. I eat as much so that I don't feel hungry. If I am hungry I eat. Vegetarian days are more expensive.
Mostly because veg lunch itself is more expensive (or tiny) and don't last longer then 3.5 hours. Then I have to eat again, fruit and vegies are not enought (need nuts or dairy and a lot) or else my performance go a bit down.
I believe WeWork opened a great discussion and I personally applaud them for taking a stand. I also applauded Starbucks with straws like most others here.
Also, I find that it's pretty easy to actually save money on vegan food. Maybe it takes a little planning, but it's not that difficult to walk away with more money eating vegan while feeling better.
Could you expand on that? I'm a lifelong vegetarian so I don't have a frame of reference for how satiated a meat eater feels. I wonder what I'm missing.
It probably depends on what you make. Nuts and store-bought seitan are indeed quite expensive, but lentils and legumes are quite cheap. Where I live (major US city), tofu is only $1 a pack.